- Objavljeno: 15.05.2025.
Snaga je potražiti pomoć
Predavanje o mentalnom zdravlju i psiholosocijalnoj zaštiti u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj otvorilo važan dijalog o stresu, podršci i snazi traženja pomoći
Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorskaU srijedu, 14. svibnja, u prepunoj dvorani Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske održano je predavanje na temu mentalnog zdravlja i psihosocijalne zaštite djelatnika Ministarstva unutarnjih poslova.
Predavanje je održala Petra Jakelić iz Odjela za psihosocijalnu zaštitu MUP-a, a privuklo je veliki interes djelatnika svih ustrojstvenih jedinica.
Svrha ovog edukativnog susreta bila je podizanje svijesti o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja, smanjenje stigmatizacije osoba koje se suočavaju s mentalnim teškoćama, kao i razbijanje mitova, predrasuda i tabua koji još uvijek nerijetko prate ovu temu. Osim toga, promicanje otvorenog dijaloga o psihološkom blagostanju unutar policijskog sustava ima za cilj potaknuti pravovremeno traženje stručne pomoći i smanjiti negativne posljedice kroničnog stresa.
Posebno zabrinjava činjenica da je više od 75% mentalnih bolesti povezano sa stresom, a mentalni poremećaji nalaze se na drugom mjestu najvećih zdravstvenih izazova današnjice. Upravo iz tog razloga, potreba za sustavnom podrškom mentalnom zdravlju, pa tako i u policijskoj profesiji nikada nije bila veća.
Prema dostupnim istraživanjima, policijski posao konstantno se svrstava među tri do pet najstresnijih zanimanja u svijetu. Visoka razina odgovornosti, svakodnevna izloženost stresnim i traumatskim situacijama, emocionalni pritisak i veliki administrativni zahtjevi čine ovu profesiju izrazito rizičnom za pojavu sindroma sagorijevanja. Upravo zato, ovakve edukacije korisne su za očuvanje psihološke stabilnosti, ali i ukupne učinkovitosti u radu.
Unatoč svemu, policijski službenici često odgađaju traženje pomoći - između ostalog zbog osjećaja dužnosti, preopterećenosti poslom te raširenog mišljenja da “oni moraju biti oslonac drugima”.
No, upravo je traženje pomoći pokazatelj unutarnje snage i odgovornosti - kako prema sebi, tako i prema kolegama i građanima kojima svakodnevno pomažu.
Načelnik Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske, Jakob Bukvić, zahvalio je predavačici na korisnom i poticajnom izlaganju te naglasio važnost sustavne i kontinuirane brige Ministarstva unutarnjih poslova o mentalnom zdravlju svojih djelatnika. Posebno je istaknuo izazove s kojima se susreću policijski službenici koji svakodnevno rade na najzahtjevnijim linijama - poput očevida i maloljetničke delinkvencije - te izrazio zabrinutost zbog visoke razine stresa kojem su izloženi.
Ovakva predavanja i otvoreni razgovori važan su korak prema izgradnji zdravijeg, otpornijeg i povezanijeg sustava, u kojem mentalno zdravlje postaje jednako važno kao i fizičko.
Jer briga o sebi nije slabost - to je temelj sigurnog i odgovornog rada za kvalitetno pomaganje drugima.