- Objavljeno: 05.06.2014.
Oprez, različiti oblici prijevara građana
Počinitelji ovakvih kaznenih djela obično koriste za adresu svojih navodnih tvrtki, adrese banaka, građevinskih tvrtki, trgovina ili humanitarnih organizacija.
Foto:ilustracija
Policijska uprava bjelovarsko-bilogorske još prošle godine zaprimila je dvije prijave građana koji su prijavili da ih je putem mobilnog telefona s pozivnim brojem Bosne i Hercegovine, nazvala osoba koja se predstavila kao djelatnik jedne poslovne banke i rekao im da su dobitnici nagrada od 50.000 kuna. Ukoliko žele prihvatiti nagradu moraju uplatiti PDV od 25 posto na račun u jednoj drugoj banci te da ga po uplati novca obavijeste.
Utvrđeno je da su oštećeni svoj broj mobilnog telefona stavili u jedan od oglasnika u kojem su objavili oglas za najam i prodaju stana.
Ove godine PU bjelovarsko-bilogorskoj prijavila je jedna oštećena osoba da je u oglasniku pronašla oglas o prodaji osobnog automobila visoke klase, za iznos od oko pet tisuća eura, što je znatno manja cijena od cijene na tržištu rabljenih automobila. Oštećeni je kontakt s prodavateljem ostvarivao samo putem elektronske pošte. Objašnjene prodavatelja oštećenom glede tako niske cijene bilo je da je automobil kupljen u Hrvatskoj pa da tako ima i tablice RH, no da se zbog posla morao preseliti u Englesku, gdje se trenutno nalazi i automobil, kao i da se automobil prodaje zbog velikih troškova prijenosa.
Kada je oštećeni uplatio polovicu iznosa na bankovni račun navodne prijevozničke tvrtke u Engleskoj, vozilo je trebalo krenuti s dokumentima u Republiku Hrvatsku, ali je oštećeni kontaktiran nakon par dana iz „prijevozničke tvrtke“ sa e-mail adrese info@interlogistic.co.uk tražeći uplatu ostatka od 2.500 eura ili odustaju od transporta. Oštećeni je uplatio i ostatak novca, nakon čega su mu i dalje stizale poruke putem elektronske pošte o razlozima kašnjenja dostave vozila, sve dok od jednom nisu prekinuli svu komunikaciju.
Počinitelji ovakvih kaznenih djela obično koriste za adresu svojih navodnih tvrtki, adrese banaka, građevinskih tvrtki, trgovina ili humanitarnih organizacija. Prevaranti se koriste atraktivnim lokacijama kao što su London ili Velika Britanija kako bi svojim prijevarama dali uvjerljivost.
Tvrtke koje se bave prijenosom novca i sustavima plaćanja kao što su Western Union su one kojima se ti počinitelji kaznenih djela koriste, jer to znači da nemaju stalnu lokaciju i da novac mogu podići bilo gdje u Velikoj Britaniji. Novac se može podići iz bilo koje poslovnice pod uvjetom da preuzimatelj ima točan kod kako bi mogao podići novac. Taj kod se nikad ne smije priopćiti osobi koja nije poznata pošiljatelju. Western Union također propisuje i uvjete da se novac treba slati samo onim osobama koje pošiljatelj poznaje i ta se usluga ne smije koristiti za davanje koda ili slanje novca nepoznatim osobama.
Upozoravamo građane na ovakve oblike prijevara te da budu pažljivi kako i sami ne bi postali oštećeni ovakvim kaznenim djelima.