- Objavljeno: 19.08.2022.
Najava pojačanih aktivnosti policije u prometu za predstojeći vikend
U nedjelju 21. kolovoza od 12 do 20 sati provesti će se pojačani nadzor na prekršaje vozača mopeda i motociklista
Foto: IlustracijaU cilju povećanja ukupne razine sigurnosti prometa na cestama te preveniranja prometnih nesreća i njihovih posljedica, policijski će službenici i ovog vikenda na području cijele Republike Hrvatske od danas 19. do nedjelje 21. kolovoza nastaviti s poduzimanjem pojačanih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje i sankcioniranje najtežih prekršaja, posebice tzv. „četiri glavne ubojice u prometu“ (alkohol, brzina, sigurnosni pojas i mobitel) te prema ponavljačima teških prometnih prekršaja - recidivistima. U poduzimanje aktivnosti bit će uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u kontroli prometa.
Dodatno će policijski službenici na području naše policijske uprave u nedjelju 21. kolovoza od 12 do 20 sati provesti pojačani nadzor prekršaja mopedista i motociklista. Kontrolirat će se vožnja pod utjecajem alkohola i droga, nepropisna brzina kretanja, ne nošenje motorističke kacige, tehnička ispravnost i drugi teži prekršaji i kaznena djela u cestovnom prometu.
Prometne nesreće
U prvih sedam mjeseci ove godine evidentirane su 393 prometne nesreće, što je povećanje za +9% u odnosu na isti period prošle 2021. godine kada ih je evidentirano 361. Tri prometne nesreće bile su s poginulom osobom. Evidentirano je 133 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama, što je povećanje za +5% u odnosu na prošlu godinu, kada ih je evidentirano 127. Evidentirano je 257 prometnih nesreća s materijalnom štetom, što je povećanje za +12% u odnosu na isti period 2021. godine kada ih je evidentirano 230.
Najčešće okolnosti koje su prethodile prometnim nesrećama su ostale greške vozača 65, brzina 64 (brzina neprimjerena uvjetima 51 i nepropisna brzina 13) i nepoštivanje prednosti prolaska 57.
Prekršaji – tzv. „četiri glavne ubojice“
U prvih sedam mjeseci ove godine na području policijske uprave evidentirano je 12 350 prekršaja. Od toga, evidentirano je 6 040 prekršaja nepropisne brzine, 1 373 prekršaja nekorištenja sigurnosnih pojaseva, 539 prekršaja alkoholiziranosti vozača i 454 prekršaja korištenja mobitela u vožnji.
Prometne nesreće mopedista i motociklista
U prvih sedam mjeseci 2022. godine, na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske dogodilo se osam prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda, što je smanjenje za -11% u odnosu na isti period prošle godine kada ih je evidentirano šest. Šest prometnih nesreća bile su ozlijeđenim osobama te dvije s materijalnom štetom. Što se tiče motociklista, oni su sudjelovali u 11 prometnih nesreća. Jedna prometna nesreća bila je s poginulom osobom, devet s ozlijeđenima te jedna s materijalnom štetom. U odnosu na isti period prošle godine kada ih se dogodilo 13, navedeno predstavlja smanjenje od -15%.
Na hrvatskim su prometnicama prošle godine smrtno stradala 64 vozača/putnika na motociklima i mopedima, dok ih je 1 533 teže ili lakše ozlijeđeno. U proteklih pet godina, odnosno u razdoblju od 2017. do 2021. godine, smrtno je stradalo 267 vozača/putnika na motociklima i mopedima, dok ih je 8 520 teže ili lakše ozlijeđeno.
Vozači i putnici tih vozila često su žrtve drugih nesavjesnih vozača ostalih motornih vozila koji grubim kršenjem prometnih propisa ugrožavaju sigurnost svih sudionika u prometu.
Međutim, često zbog svog neodgovornog ponašanja i grubog kršenja prometnih propisa i sami motociklisti sudjeluju u teškim prometnim nesrećama u kojima, u sudarima s drugim vozilima, izlijetanjima s ceste ili naletima na objekte uz cestu, smrtno stradavaju ili zadobivaju teške tjelesne ozljede.
Najčešće greške vozača motocikala i mopeda zbog kojih stradavaju
- kreću se neprilagođenom i brzinom većom od dozvoljene,
- ne nose zaštitne kacige,
- kreću se površinama koje nisu namijenjene za tu vrstu vozila,
- precjenjuju svoje vozačke sposobnosti, dok u isto vrijeme podcjenjuju opasnosti u prometu,
- obavljaju pretjecanje ili obilaženje kolone vozila po dijelu kolnika za vozila iz suprotnog smjera kada to prema prometnim znakovima nije dopušteno ili je rizično uzevši u obzir promet iz suprotnog smjera,
- provlače se između zaustavljenih kolona vozila,
- voze s neupaljenim svjetlima tijekom dana čime su, uzimajući u obzir ionako manju siluetu samog vozila i vozača u odnosu na druga vozila, još manje uočljivi u prometu za druge sudionike,
- upravljaju neregistriranim i tehnički neispravnim vozilima,
- upravljaju vozilima prije stjecanja prava (bez položenog vozačkog ispita),
- uklanjaju blokade na mopedima čime povećavaju krajnju brzinu vozila koje je, prema tvorničkim konstrukcijskim svojstvima, namijenjeno za brzine do 45 km/h.
Najčešće greške vozača automobila u odnosu na motoriste
- oduzimaju im prednost prolaska,
- prilikom prestrojavanja, pretjecanja ili skretanja vozila, ne pridaju dovoljno pozornosti ovoj kategoriji vozača, tako da im se često nađu u tzv. „mrtvom kutu“ bočnog ogledala,
- skretanje ili prestrojavanje obavljaju neoprezno i bez pokazivača smjera,
- prilikom opisanih radnji često ne vode računa da su motocikli vozila koja, s obzirom na omjer masa/snaga, na kratkim dionicama mogu ostvariti jako velika ubrzanja.
Savjeti sudionicima u prometu:
|
Savjeti i preporuke za vozače mopeda i motocikala:
|