Na parkiralištu dječjeg vrtića policija kontrolirala prijevoz djece

Slika /PU_BB/Promet/Autosjedalica.jpg

Ako se ne koristi pravilno, ni najskuplja autosjedalica ne može zaštiti dijete u trenutku prometne nesreće

Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska

Danas, 25. travnja, od 6.00 do 8.00 sati, u Bjelovaru, u Ulici Alojzija Stepinca, na parkiralištu dječjeg vrtića provedena je kontrola sigurnosnih sjedalica u vrijeme dolaska djece u vrtić.

Policijski službenici su ovom preventivnom aktivnošću provjeravali jeli sigurnosna sjedalica odgovara djetetovom razvoju, jeli je pravilno postavljena u automobilu ite ono najvažnije jeli je dijete pravilno vezano.
 
U sklopu akcije kontrolirann je prijevoz djece u 15 osobnih automobila, odnosno ukupno 29 djece, pri čemu je utvrđeno da su dvije sjedalice pravilno postavljenje u automobil dok niti jedno dijete nije bio pravilno vezano u sigurnosnoj sjedalici. Roditelji koji su djecu dovezli bez sigurnosne sjedalice su sankcionirani, odnosno izdano im je upozorenje ili obavijest o počinjenom prekršaju.

Roditelji djece koja nisu bila pravilno vezana ili sjedalica nije bila pravilno učvršćena, ili je dijete preraslo sjedalicu, dobili su savjete kako pravilno učvrstiti sjedalicu, pravilno vezati dijete i kakvu sljedeću autosjedalicu djetetu kupiti te im je uručen preventivni materijal.

Nije dovoljno da dijete samo bude smješteno u sjedalici, već ta sjedalica mora biti pravilno pričvršćena u automobilu, mora djetetu biti odgovarajuća te i dijete u njoj mora biti pravilno vezano.

Ako se ne koristi pravilno, ni najskuplja sjedalica ne može zaštiti dijete u trenutku prometne nesreće.

Najčešće greške prilikom kontrole su se očitovale u savinutim trakama pojasa, bilo kod učvršćivanja sjedalice pojasom ili kod vezivanja djeteta pojasom automobila ili pojasom sjedalice, odnosno trake pojasa cijelom putanjom moraju biti ravne, zatim kod naslona za glavu koji je smetao pravilnom smještaju sjedalice, odnosno, isti se mora izvaditi iz automobila.

Također, policijski službenici su savjetovali o pravilnom namještanju zaglavlja sjedalice i visini traka pojasa sjedalice okrenute u smjeru vožnje, a koje moraju biti u ravnini ramena djeteta ili malo iznad ramena, što je bila najčešća greška prilikom kontrole.
Zatim o vezivanju djeteta u jaknama, pogotovo onima skliskih materijala. Djetetu koje je vezano u jakni, pojas sjedalice se ne može dovoljno pritegnuti. Prilikom zatezanja pojasa sjedalica bitno je da roditelji provjere jeli u predjelu ramena djeteta stane samo njihov jedan prst, odnosno da se pojas sjedalice ne može uštipnuti po dužini i tako će znati da je dijete pravilno vezano.

Nadalje, djeci koja su sitnije građe, a bila su smještena u sigurnosno postolje, pojas nije prolazio sredinom ramena i prsa i nisko preko zdjelice te je roditeljima savjetovano da je dijete potrebno voziti u postolju s naslonom, odnosno u tzv. boosteru.
Također djeca su bila premala, odnosno nisu imali uvjete za smještaj u sigurnosno postolje. Minimalni uvjeti su 4 godine i minimalno 15 kg, a poželjno 18 kg.

Takva pogreška očituje se u tome da pojas automobila „reže“ djetetov vrat i roditelji djeci provlače ruku iznad pojasa što je pogubno tijekom podmetne nesreće, odnosno zbog velikih sila, tijelo djeteta se presavija u predjelu trbuha i dolazi do ozljeda unutarnjih organa. Osim toga, dijete se prerano smješta na prednje sjedalo, iako ima 150 centimetra, njegovo tijelo nije dovoljno razvijeno i ozljeda će nastati od aktivacije zračnog jastuka, zato kažemo da je stražnje sjedalo dječja sigurnosna zona.
 
Ovom prigodom najavljujemo i daljnje aktivnosti s obzirom na ovakve poražvajuće rezultate, teko ćemo u subotu, 17. svibnja u Bjelovaru, na Poljani dr.Franje Tuđmana u suradnji s Udrugom Roda provesti pregled sigurnosnih sjedalica gdje će roditelji moći najaviti svoj dolazak telefonom, a kako ne bi zbog djece dugo čekali na pregled i gdje će moći provjeriti da li su pravilno vezali dijete.
         
Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska zahvaljuje roditeljima koji su iskazali interes i na čiju inicijativu će se ovakve aktivnosti provoditi.

Potrudit ćemo se da nepropisan prijevoz djece postane društveno neprihvatljiv jer se 80 % prometnih nesreća događa u naseljenim mjestima.

Isto tako, roditelji svakog dana mogu potražiti policijsku službenicu Sandru Pavlek te zatražiti savjet o pravilnom prijevozu djece ili je mogu nazvati na broj telefona 043/270 143 te dogovoriti preventivnu kontrolu.
 

Stranica