Internet prijevara: Građanin nakon lažnog ulaganja u kriptovalute ostao bez 20-ak tisuća eura

Slika /PU_BB/slike vijesti-novije/internet.jpg

Ne nasjedajte na lažna obećanja o velikim zaradama, isplatama ili povratima sredstava

Foto: ilustracija

Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska je u četvrtak, 17. travnja, zaprimila kaznenu prijavu zbog sumnje u kazneno djelo prijevare počinjene putem interneta.

Naime, 40-godišnjak je stupio u kontakt s nepoznatom osobom putem mobilne aplikacije za upoznavanje, koja se lažno predstavljala, te ga nagovorila da ulaže u kriptovalute putem internetske platforme.

Tijekom ožujka 2025. godine, muškarac je je s vlastitog računa izvršio više uplata na račune na internetskim platformama, u iznosu oko 23 000 eura, vjerujući da ulaže u legitimne investicije.

Počinitelj je putem lažne platforme prikazivao izmišljenu dobit kako bi 40-godišnjaka zadržao u uvjerenju da ostvaruje financijski prinos.

Kada je oštećeni pokušao isplatiti sredstva, zatraženo je plaćanje dodatnih „poreza“, nakon čega do isplate nije došlo te je shvatio da je prevaren.

Policija nastavlja s kriminalističkim istraživanjem radi otkrivanja počinitelja.

Budite oprezni s nepoznatim osobama koje vas kontaktiraju putem interneta, aplikacija za upoznavanje ili telefonskih poziva, osobito ako razgovor vrlo brzo krene u smjeru ulaganja novca ili obećanja brze zarade.
  • Ne nasjedajte na lažna obećanja o velikim zaradama, isplatama ili povratima sredstava. Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito - najčešće nije realno.
  • Ne dijelite podatke o svojim bankovnim računima, karticama ili osobne dokumente nepoznatim osobama, bez obzira koliko uvjerljivo izgledale njihove poruke ili stranice koje vam šalju.
  • Ne vršite nikakve uplate na nepoznate račune i uvijek provjerite kome uplaćujete novac. Često se koriste lažna imena i izmišljene firme.
  • Ako ste u dvojbi - ne reagirajte na brzinu. Savjetujte se s članovima obitelji ili nazovite policiju.



 

Pisane vijesti | Promet i vozila