- Objavljeno: 01.09.2021.
47-godišnjakinja i 35-godišnjakinja postale žrtve internet prijevara
Najučinkovitija obrana od internet prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava, odnosno svih nas na internetu
Foto: ilustracija47-godišnjakinja sa šireg bjelovarskog područja podnijela je kaznenu prijavu u kojoj je navela da je putem interneta upoznala osobu koji joj se predstavio kao vojnik s misijom u Afganistanu te je s njim nastavila komunikaciju putem jedne internet aplikacije.
Zbog trenutne situacije u Afganistanu, zatražio ju je njezinu adresu kako bio joj poslao svoje osobne stvari i dokumente, a kasnije ju je izvijestio da joj je poslao paket na njezinu adresu, ali da su nastali problemi oko dostave te je paket zadržan u Londonu i za njega je potrebno platiti pet tisuća eura kako bi paket stigao do nje. Potom joj je poslao broj jednog računa, na koji je ona uplatila traženi iznos. Zatim ju je zatražio da uplati još novaca zbog čega je posumnjala da je prevarena.
35-godišnjakinja sa šireg daruvarskog područja policiji je prijavila da je preko svojeg profila na jednoj društvenoj mreži dobila poruku o dobitku više tisuća eura na sportskoj kladionici uz uvjet da uplati novčani iznos od 600 eura. Pošto nije imala taj iznos kod sebe, uplatila je nekoliko tisuća kuna. Dobiveni kod o slanju novca poslala je nepoznatim osobama u poruci te je shvatila da je prevarena.
Upozoravamo građane
Sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći:
- CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
- Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
- Krađe identiteta
- Vishing - Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.
- Phising - Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.
- Smishing - Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.
- Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
- Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
- Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
- Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.