- Objavljeno: 25.10.2024.
U dvije osnovne škole održane preventivne aktivnosti
Provedene aktivnosti iz preventivnih projekata Sigurno na internetu i Zdrav za 5
Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorskaPolicijski službenici Ureda načelnika Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske, Saša Đorđević i Mladenka Stjepanović, održali su edukaciju učenika sedmih razreda u Osnovnoj školi Trnovitica i Osnovnoj školi Hercegovac u sklopu lokalnog preventivnog programa „Sigurno na internetu“. Učenicima je pružena prilika da se informiraju o sigurnosnim mjerama na internetu te o rizicima koji mogu nastati prilikom korištenja društvenih mreža i ostalih internetskih platformi.
Policijski službenici su naglasili važnost kritičkog pristupa društvenim mrežama te savjetovali učenike kako prepoznati sumnjive aktivnosti, uključujući taktike „online predatora“ i metode koje koriste u pokušajima manipulacije mladima. Učenici su saznali i za pojavu „phishinga“, jednog od najčešćih oblika internetske prijevare, te druge oblike prevare poput lažnih profila i krađe identiteta. Također su dobili smjernice za zaštitu svojih osobnih podataka te upute na koji način prijaviti policiji kao i upute na koji način policiji mogu prijaviti neprimjerene sadžaje ili zlostavljanje i iskorištavanje djece.
Posebna pažnja posvećena je cyberbullyingu, njegovim posljedicama, kao i emocionalnoj podršci i pravnim alatima koje učenici mogu koristiti u suočavanju s njim. Predavači su učenike upoznali s kaznenim djelima koja se mogu počiniti na internetu i društvenim mrežama te s vrstama sankcija koje postoje za maloljetnike u slučaju ozbiljnijih prekršaja. Svi učenici su aktivno sudjelovali u raspravi, postavljali pitanja i dijelili vlastita iskustva, što je pomoglo u stvaranju otvorene i poticajne atmosfere.
Policijski službenik Ureda načelnika Policijske uprave bjelovarsko-bilogorke, Mirko Cindrić, održao je edukaciju učenika osmih razreda u okviru nacionalnog preventivnog projekta "Zdrav za 5" s naglaskom na prevenciju ovisnosti o alkoholu. S učenicima je razgovarao o razlozima zbog kojih mladi posežu za alkoholom, kao što su pritisak vršnjaka, stres, znatiželja ili želja za uklapanjem u društvo. Na praktičnim primjerima objasnio je posljedice koje dugotrajna konzumacija alkohola može imati na tijelo i mentalno zdravlje, uključujući simptome ovisnosti i opasnosti od razvoja trajnih zdravstvenih problema poput oštećenja jetre i živčanog sustava.
Policijski službenik Cindrić istaknuo je važnost donošenja informiranih odluka, objasnivši učenicima da je izbor na njima te da, iako se mogu suočiti s društvenim pritiskom, postoje zdraviji načini suočavanja sa stresom i izazovima svakodnevice. Učenici su također saznali o zakonskim odredbama vezanim uz konzumaciju alkohola među maloljetnicima, kao i o pravnim posljedicama kažnjivih ponašanja pod utjecajem alkohola. Naglašena je važnost otvorene komunikacije o ovoj temi, pozivajući učenike da se ne ustručavaju potražiti pomoć u školi, obitelji ili među prijateljima ako se suočavaju s problemima vezanima uz alkohol.
Na predavanjima je sudjelovalo 102 učenika, koji su s velikim interesom pratili edukacije i sudjelovali u interaktivnim raspravama.
Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska će nastaviti s organizacijom ovakvih preventivnih programa u školama diljem županije, s ciljem osiguravanja sigurnosti i podizanja svijesti među mladima o opasnostima internetskih kaznenih djela i prevenciji ovisnosti o alkoholu.