- Objavljeno: 19.11.2019.
Podsjetnik vozačima o obveznoj uporabi zimske opreme i savjeti
Od 15. studenoga ove godine do 15. travnja iduće godine propisana je obaveza korištenja zimske opreme sukladno Odluci o obaveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta
Foto: ilustracijaStatističko praćenje broja prometnih nesreća iz godine u godinu pokazuje da se upravo u studenom i prosincu kao mjesecu božićnih i novogodišnjih blagdana i prazničnog raspoloženja, odnosno povećanog konzumiranja alkohola, povećanog kretanja pješaka, odlaska građana na godišnje odmore, dolaska naših državljana koji su na privremenom radu u inozemstvu i općenito povećanog domaćeg, ali i tranzitnog prometa na cestama, povećava i broj prometnih nesreća i stradavanja.
Navedenom dodatno doprinose i prometno nepovoljne vremenske prilike kakve se očekuju i ovog vikenda, odnosno promjenjive vremenske prilike s tmurnim, vjetrovitim i kišnim razdobljima. U takvim okolnostima kolnik postaje mokar, klizav i hladniji zbog čega je i prianjanje pneumatika na podlogu otežano, produžava se zaustavni put prilikom kočenja, odnosno na takvom kolniku vrlo lako može doći od gubitka kontrole nad vozilom.
Stoga je potrebno prije vožnje u takvim uvjetima dodatno provjeriti tehničku ispravnost vozila kojim upravljate, a posebice stanje i ispravnost pneumatika na vozilu. Jednako tako, potrebno je voditi računa i o velikim temperaturnim razlikama između dnevnih i noćnih temperatura kada je kolnik hladniji, odnosno temperaturnim razlikama u različitim regijama kroz koje prolazite.
Također podsjećamo na propisanu obavezu korištenja zimske opreme u razdoblju od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine, sukladno Odluci o obaveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Republici Hrvatskoj („NN“ br. 145/13). Obavezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske. U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1523,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.
Kako su jedan dio nesreća sa smrtnim stradavanjem skrivile mlade osobe, poseban apel upućujemo i roditeljima mladih osoba, ali i drugim odraslim osobama da im ne omogućavaju dostupnost upravljanja vozilom dok takva mlada osoba nije položila vozački ispit, kao i da im ne omogućavaju upravljanje vozilom ukoliko imaju saznanja da je mlada osoba konzumirala alkoholna pića. Također je mladoj osobi potrebno, prije povjeravanja vozila na upravljanje, ukazati na sigurno, ali i odgovorno sudjelovanje u prometu temeljem vlastitog životnog i prometnog iskustva.
Naposljetku, a kako smo već ranije najavili, policija će do kraja godine kontinuirano nastaviti s poduzimanjem pojačanih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje i sankcioniranje najtežih prekršaja, posebice tzv. „četiri glavne ubojice u prometu“ (alkohol, brzina, sigurnosni pojas i mobitel), kao i prekršaje vozača mopeda i motocikala te prema ponavljačima teških prometnih prekršaja - recidivistima. Nadzor prometa obavljat će se na velikom broju lokacija, a u poduzimanje aktivnosti biti će uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge, uređaji za automatsko očitavanje registarskih pločica i dr.
Pozivamo vas da dodatne savjete za sigurnost u prometu pročitate ovdje.