Na konferenciji za novinare predstavljen preventivni projekt "Sigurno u trećoj životnoj dobi"

Slika PU_BB/slike/Sigurno u trećoj životnoj dobi - tiskovna .jpg

Danas 09. siječnja u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj održana je tematska konferencija za novinare na kojoj je predstavljen projekt „Sigurno u trećoj životnoj dobi“, kojeg je pokrenula PU bjelovarsko-bilogorska, a provoditi će se u suradnji s Maticom umirovljenika Bjelovarsko-bilogorske županije.

Foto: Ilustracija

Danas 09. siječnja u Policijskoj upravi bjelovarsko-bilogorskoj održana je tematska  konferencija za novinare na kojoj je predstavljen projekt „Sigurno u trećoj životnoj dobi“, kojeg je pokrenula PU bjelovarsko-bilogorska,  a provoditi će se u suradnji s Maticom umirovljenika Bjelovarsko-bilogorske županije.

Projekt ima za cilj povećati sigurnost osoba starije životne dobi, a sastoji se od niza aktivnosti usmjerenih edukaciji o samozaštitnim ponašanjima vezanim uz oblike kriminaliteta kod kojih se osobe starije životne dobi češće pojavljuju kao oštećeni.

Projekt je ispred Ureda načelnika predstavio policijski službenik za prevenciju  Vlado Janči, dok su kao partneri u provedbi projekta na konferenciji prisustvovali predstavnici Matice umirovljenika Bjelovarsko-bilogorske županije  i to predsjednik Ivan Prekrat, tajnica Ana Urbanek, član Izvršnog odbora i predsjednik Udruge umirovljenika MUP-a  Damir Amižić te član Izvršnog odbora i predsjednik Matice umirovljenika Veliko Trojstvo Branko Vicenski.

 Predsjednik Matice umirovljenika Bjelovarsko-bilogorske županije zahvalio je Policijskoj upravi na ovom hvalevrijednom projektu i dao u ime Matice potporu istom, sa naglaskom da će se članovi Matice u potpunosti angažirati u realizaciji planiranih aktivnosti.

 

„SIGURNO U TREĆOJ ŽIVOTNOJ DOBI“

preventivni projekt PU bjelovarsko-bilogorske

 

I.       OSNOVNI PODACI O PROJEKTU

Predlagatelj projekta: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska

Nositelji aktivnosti: Ured načelnika PU, Služba kriminalističke policije PU, Služba policije PU, policijske postaje

Suradnici u provedbi: Matica umirovljenika BBŽ,Matice umirovljenika u gradovima i općinama

  1. UVOD

Kod pojedinih oblika kriminaliteta osobe starije životne dobi češće se pojavljuju kao oštećenici. Veći udio osoba starije životne dobi kao oštećenih  uočen je kod pojedinih kaznenih djela imovinskog kriminaliteta, žrtava nasilja u obitelji i sudjelovanja i stradavanja u prometnim nesrećama.

Kada govorimo o imovinskom kriminalitetu počinitelji svoje aktivnosti usmjeravaju prema starijim osobama zbog procjene da će djelo biti lako izvršeno, male vjerojatnosti za otpor, vjerojatnosti da osoba neće odmah primijetiti da je oštećena,odgode prijavljivanja ili mogućnosti neprijavljivanja djela i manje vjerojatnosti identifikacije počinitelja. Uz ove čimbenike koji su uvjetovani fiziološkim procesima starenja organizma također i način života doprinosi tomu da postanu žrtve  imovinskih kaznenih djela. Poticanjem i razvijanjem samozaštitnih ponašanja od strane starijih osoba uvelike bi se smanjila mogućnost viktimizacije. Ovdje prije svega mislimo na upoznavanje starijih osoba s pojavnim oblicima kriminaliteta te poticanje na promjene navika o raspolaganju i čuvanju novca i vrijednih predmeta te poticanje opreznosti i sumnjičavosti prema nepoznatim osobama koje im se obraćaju nudeći usluge ili tražeći pomoć i sl.

Osim imovinskog kriminaliteta  smatramo važnim starije osobe educirati i o zaštiti žrtava obiteljskog nasilja.  Kada se govori o žrtvama nasilja u obitelji uglavnom su ciljane skupine žene mlađe dobi, međutim i među osobama starije životne dobi postoje žrtve nasilja u obitelji što u odnosima s partnerom ili kao žrtve nasilja počinjene od strane djece. Cilj je starije osobe educirati o pravima, potaknuti na prijavljivanje ovakvih djela i informirati o institucijama koje im mogu pomoći.  

U prometu osobe starije životne dobi također su izložene stradavanjima jer slabije i sporije reagiraju na opasnosti i iznenadne promjene situacija u prometu. Najčešće stradavaju kao pješaci zbog nepoštivanja prava prvenstva na pješačkim prijelazima te kao biciklisti ili kao putnici u vozilima. Kroz ovaj projekt cilj je potaknuti ih na povećani oprez općenito pri sudjelovanju u prometu i ukazati na mjere koje mogu povećati sigurnost (korištenje pješačkih prijelaza, poštivanje pravila kretanja pješaka i biciklista, ispravnost bicikla, osvjetljenje bicikla te korištenje reflektirajućeg prsluka ili reflektirajućeg materija na odjeći, sigurnosnog pojasa, propisanih pomagala i poštivanje prometnih propisa).      

  1. OPIS PROBLEMA

U vremenskom razdoblju od 01.01.2012. godine do 31.08.2012. godine  na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske osobe starije od 60 godina kao oštećeni  najčešće se javljaju u kaznenim djelima:

  • čl. 216. KZ -  Krađa,
  • čl.217. KZ – Teška krađa
  • čl.129. KZ  - Prijetnja

U promatranom razdoblju broj osoba starijih od 60 godina među oštećenima kaznenim djelom:

- Krađe bilo je 63 što je 23,7% od ukupnog broja oštećenih osoba,

- Teške krađe 43 što je 24,9 % od ukupnog broja oštećenih  

- Prijetnje 6 što je 6,5 % od ukupnog broja oštećenih  

U istom vremenskom periodu među žrtvama nasilja u obitelji bilo je 86 osoba starijih od 60 godina pri čemu je bilo 58 žena i 28 muškaraca što ukazuje na porast u posljednja 2 mjeseca jer isti podaci za razdoblje od 01.siječnja.2012. do 30.lipnja 2012.  pokazuju da je bilo 57 osoba starijih od 60 godina žrtava nasilja u obitelji od čega 37 žena i 20 muškaraca što je iznosilo 12,7% od ukupno oštećenih.          

Znatan je i broj osoba starijih od 60 godina koje su stradale u prometu. U vremenskom periodu od 01. siječnja do 31. kolovoza 2012. godine u prometnim nesrećama smrtno su stradale 2 osobe starije od 60 godina, što je 33,33% od ukupno 6 smrtno stradalih osoba u navedenom vremenu. Teške tjelesne ozljede zadobilo je 8 osoba starijih od 60 godina, što je 15,61% od ukupno 51 teško  ozlijeđene osobe, a lake ozljede zadobila je 21 osoba starija od 60 godina, što je 10,45% od ukupno 201 lako ozlijeđene osobe. Prema spolu, smrtno su stradali muškarci, teško su ozlijeđena 4 muškarca  i 4 žene, a lako je ozlijeđeno 15 muškaraca  i 6 žena

 

  1. CILJEVI PROJEKTA

OPĆI:

 povećati sigurnost osoba starije životne dobi

SPECIFIČNI:

  • razvijati partnerske odnose s osobama starije životne dobi
  • povećanje osjećaja sigurnosti kod osoba starije životne dobi
  • educirati osobe starije životne dobi o pojavnim oblicima kriminaliteta usmjerenim prema njima
  • educirati osobe starije životne dobi o samozaštitnim ponašanjima 
  • senzibilizirati javnost o važnosti odgovornog ponašanja kada su u pitanju starije osobe
  1. RIZIČNI I ZAŠTITNI ČIMBENICI

RIZIČNI ČIMBENICI:

 

  • nedovoljno poznavanje pojavnih oblika kriminaliteta usmjerenih prema osobama starije životne dobi
  • nedovoljno razvijena samozaštitna ponašanja
  • usmjerenost počinitelja prema osobama starije životne dobi zbog fizioloških procesa starenja

ZAŠTITNI ČIMBENICI:

  • informiranost i senzibiliziranost javnosti o potrebi zaštite osoba starije životne dobi
  • postojanje udruga umirovljenika koje pomažu osobama starije životne dobi

 

  1. KORISNICI PROJEKTA

DIREKTNI:

  • osobe starije životne dobi
  • udruge umirovljenika

INDIREKTNI:

  • društvena zajednica
  • mediji
  1. AKTIVNOSTI  U PROJEKTU
  1. analiza stanja sigurnosti za osobe starije životne dobi na području PU
  2. dogovor o suradnji sa partnerima u projektu
  3. izrada materijala za edukaciju
  4. izrada edukativnih materijala
  5. edukacija osoba starije životne dobi
  6. podjela edukativnog materijala
  7. savjetovanje osoba starije životne dobi (upoznavanje s radom ICP u Bjelovaru i mogućnostima savjetovanja, dolazak kontakt policajca u određene dane u mjesecu u udrugu umirovljenika)
  8. širenje aktivnosti na općine u BBŽ
  9. promocija u medijima, iniciranje članaka, radijskih i TV emisija na ovu temu
  10. evaluacija projekta
  11. izrada završnog izvješća

 



Stranica