- Objavljeno: 22.07.2016.
Dvojica lažnih policijskih službenika okrala 83-godišnjaka
Jučer, 21. srpnja, prijepodne, u Removcu, kod 83-godišnjeg mještanina došle su dvije nepoznate muške osobe koji su se predstavili kao policijski službenici te mu rekle da su mu došli vratiti novac koji mu je ukraden prije mjesec dana.
Foto: ilustracija
Prijepodne, 21. srpnja, u Removcu, kod 83-godišnjeg mještanina došle su dvije nepoznate muške osobe koji su se predstavili kao policijski službenici te mu rekle da su mu došli vratiti novac koji mu je ukraden prije mjesec dana. Dok je jedna muška osoba sa oštećenim ostao na dvorištu kojom prilikom su popunjavali nekakve formulare, drugi muškarac je iskoristio nepažnju 83-godišnjaka i ušao u kuću u kojoj je pronašao i ukrao novčanik sa više stotina kuna, nakon čega su obojica otišla, a oštećeni je nešto kasnije shvatio da je prevaren.
Građani oprez!
Praćenjem pojavnih oblika činjena kaznenih djela na području Republike Hrvatske, kao i na području PU bjelovarsko-bilogorske, vidljivo je da je zabilježen sve veći broj kaznenih djela teških krađa i prijevara koja se čine od strane počinitelja koji se lažno predstavljaju kao policijski službenici, djelatnici banaka te djelatnici tvrtki koje prodaju proizvode ili usluge vezane uz zdravlje ljudi.
Prilikom predstavljanja kao policijski službenici, počinitelji se kod oštećenika interesiraju za kaznena djela koja su prethodno počinjenja na njihovu štetu ili im priopćavaju sumnju da posjeduju krivotvorene novčanice. Tom prilikom su obučeni u civilnu odjeću i legitimiraju se značkama kao policajci. Isto tako zabilježeni su i slučajevi da se počinitelji bili odjeveni u policijske odore sa službenim kapama sa šiltom. Prilikom boravka u kućama i stanovima od oštećenika zahtijevaju da im pokažu mjesto gdje čuvaju novac, a tada jedan od počinitelja odvraća pažnju oštećeniku, a drugi otuđuje novac ili novac uzimaju i oštećenicima govore da ga nose na provjeru zbog sumnje u krivotvorenje ili zbog potrebe pronalaska tragova otisaka prstiju.
Vezano za počinitelje koji se predstavljaju kao službenici banke isti često telefonom kontaktiraju oštećenike i govore im kako sumnjaju u krivotvorenje novčanica ili da one potječu od krađe. Prilikom razgovora od oštećenika traže da im pročitaju serijske brojeve novčanica koje posjeduju kod sebe, nakon čega im priopćavaju da se radi o krivotvorenim novčanicama ili da treba obaviti dodatne provjere nad novčanicama te da prirede na uvid sav novac koji imaju kod sebe, jer da će do njih doći službenici banke ili policijski službenici. Po dolasku lažni službenici od oštećenika uzimaju novac radi navodne provjere da li su novčanice krivotvorene, a u nekim slučajevima traže i bankovne kartice sa PIN-om pomoću kojih podižu novac na bankomatima.
Molimo Vas da o ovim pojavim oblicima činjenja kaznenih djela, putem svojeg medija, obavijeste građane te ukoliko ih se na ove načine pokuša prevariti ili okrasti ili imaju bilo kakva saznanja o navedenim oblicima činjenja kaznenih djela, da o tome obavijeste policiju na telefonski broj 192.