2. travnja - Dan bez mobitela u prometu!

Slika /PU_BB/Promet/Dan bez mobitela u prometu.jpg

Dan bez mobitela u prometu obilježavamo 2. travnja i obilježava se već osmu godinu u cilju osvješćivanja o opasnostima korištenja mobitela u prometu i mijenjanja opasnih navika i ponašanja!

Foto: NPSCP

Dovoljna je jedna jedina sekunda nepažnje, a korištenje mobitela u prometu čovjeka uspori za dvije i pol sekunde u reakcijama. Ta je distrakcija ravna onoj koju ima osoba kad je pod utjecajem alkohola od jednog promila.

Dan bez mobitela u prometu obilježavamo 2. travnja i obilježava se već osmu godinu u cilju osvješćivanja o opasnostima korištenja mobitela u prometu i mijenjanja opasnih navika i ponašanja!

Projektu je nositelj Hrvatska udruga menadžera sigurnosti, a sufinanciran se iz Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa. Aktivnosti u kampanjama podupiru Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Grad Zagreb i Fakultet prometnih znanosti Zagreb.

Noseća poruka ove kampanje je: „Svaki dan bez mobitela u prometu je dobar dan!“

Nažalost, sve dosadašnje „crne“ statistike dokazuju da je upravo mobitel odnosno distrakcija treći ubojica na cesti.

Prema podacima koje unazad deset godina sustavno provode američko i britansko Nacionalno vijeće za sigurnost korištenje mobitela tijekom vožnje svake godine dovodi do najmanje 1,6 milijuna nesreća. U bilo kojem trenutku dana otprilike 660 tisuća vozača koristiti svoj smartphone za volanom.

Na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorskoj tijekom 2024. godine sankcionirano je 895 prekršaja nedopuštenog korištenja mobitela, a u prva tri mjeseca evidentirano je 238 prekršaja.  

Prema istraživanju koje je provedeno u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti u cestovnom prometu u okviru kampanje Dan bez mobitela u prometu u Hrvatskoj tijekom vožnje u rukama mobilni telefon koristi 73 % vozača, na biciklu 21,4 % biciklista, a na pješačkim prijelazima prometnica 65,5 % pješaka.

Vozači koji po mobitelu tijekom vožnje tipkaju poruke ili pretražuju po ekranu reagiraju tri puta sporije od vozača koji nemaju mobilni uređaj u rukama za volanom. To su sekunde u kojima se dogodi nesreća koja je bez distrakcije mobilnog uređaja mogla biti izbjegnuta. Zbog usporene reakcija vozača s mobitelom u vožnji na bilo koju od prepreka ili događaja na cesti vozilo je pri brzini od 50 km/h bez kontrole čak 70 metara! To je dužina čak 12 pješačkih prijelaza.

Dan bez mobitela u prometu obilježavamo 2. travnja, na datum koji je uistinu u svijetu bio i posljednji datum bez mobitela u prometu. Prvi poziv mobilnim uređajem uspostavljen je, naime, 3. travnja 1973., kad je s ulica Manhattana u New Yorku to uspjelo američkom inženjeru kompanije Motorola Martinu Cooperu s njegova prvog prototipa uređaja mobilnog telefona. Cooper je nazvao kolegu konkurentske kompanije AT&T Joela Engela čime je taj poziv ušao u povijest mobilnih komunikacija, a telekomunikacijska industrija počela doživljavati procvat i do danas nezaustavljivi rast. Telekomunikacijska je revolucija potpuno promijenila ne samo načine komunikacija u cijelom svijetu nego i na svim razinama utjecala na svakodnevni život svih. Jedna od najizraženijih negativnih posljedica (uz brojne pozitivne) je korištenje mobilnog telefona, danas je to smartphone, u prometu, bez obzira jesu li sudionici u prometu vozači, pješaci, motociklisti, romobilisti ili biciklisti.

U skladu s današnjim obilježavanjem kampanje Dana bez mobitela u prometu policijski službenici će danas, 2. travnja od 8 do 17 sati provoditi ciljanu preventivno-represivnu akciju na području naše policijske uprave. Danas će u fokusu biti prekršaji nedozvoljenog korištenja mobilnih i drugih uređaja ali i nedozvoljenu uporabu sigurnosnih pojaseva.
 

Stranica