U razdoblju od 11. do 13. studenoga ove godine, povodom narodnog običaja krštenja mošta tzv. „Martinja“ i očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirali alkoholna pića, Ministarstvo unutarnjih poslova pa tako i PU bjelovarsko-bilogorska, svoje će aktivnosti usmjeriti na sprječavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola.
Foto: Ilustracija
U razdoblju od 11. do 13. studenoga ove godine, povodom narodnog običaja krštenja mošta tzv. „Martinja“ i očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirali alkoholna pića, Ministarstvo unutarnjih poslova pa tako i PU bjelovarsko-bilogorska, svoje će aktivnosti usmjeriti na sprječavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola.
Savjeti vozačima koji namjeravaju piti alkoholna pića :
- koristite javni prijevoz
- koristite usluge taxi prijevoza jer će to biti daleko sigurnije
- idite pješice
- ako ste u društvu, unaprijed se dogovorite tko će ostati trijezan i voziti natrag,
ili zamolite nekoga trijeznoga da vas odveze
- ostanite prespavati (pazite, ako ste više popili, alkohol ćete imati u krvi i sljedeće jutro, unatoč osjećaju trijeznosti)
- ne sjedajte za upravljač najmanje 24 sata nakon ispijanja veće količine alkoholnih pića
Kaznene odredbe iz Zakona o sigurnosti cestovnog prometa u svezi s upravljanjem vozilima pod utjecajem alkohola:
-
Vozač vozila kategorije C1, C1+E, C, C+E, D, D+E i H, instruktor vožnje kao i vozač vozila B kategorije kojem je upravljanje vozilom osnovno zanimanje (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti, itd.), u vrijeme kada obavlja te poslove i mladi vozač ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako u organizmu ima opojnih droga ili alkohola.
-
Vozač vozila kategorije A1, A2, A, B, B+E, F, G i M ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako u organizmu ima opojnih droga ili alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač kojem je upravljanje vozilom osnovno zanimanje, instruktor vožnje i mladi vozač ako u organizmu ima alkohola do 0,50 g/kg.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 0,50 do 1,00 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 1,00 do 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla i zaprežnog vozila ako u organizmu ima alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga.
-
Počiniteljima ovih prekršaja, osim novčane kazne, izreći će se i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, visina koje je zavisna od stupnja koncentracije alkohola, a jednako tako, nakon pravomoćnosti, dodijelit će im se i određeni broj negativnih prekršajnih bodova.
-
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje koji se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina.
-
Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled uputit će se vozač i instruktor vožnje kod kojeg je utvrđen udio alkohola u organizmu viši od 1,50 g/kg ili je utvrđeno da u organizmu ima opojnih droga, kao i vozač i instruktor vožnje koji se odbiju podvrgnuti ispitivanju imaju li u organizmu alkohola ili opojnih droga, nakon pravomoćnosti odluke o prekršaju.
Uz iznijeto, napominjemo da policija, sukladno ovlastima, prema vozačima pod utjecajem alkohola, odnosno koji upravljaju vozilom za vrijeme dok je prema njima primijenjena sigurnosna mjera zabrane upravljanja vozilom, primjenjuje i neke odredbe Kaznenog zakona i Prekršajnog zakona.
Tako, sukladno Prekršajnom zakonu, prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom, radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja, odrediti mjeru smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva, ali ne u trajanju duljem od 12 sati.
Također, policija je ovlaštena uhititi osobu zatečenu u počinjenju prekršaja propisanog zakonom, ako se radi o prekršaju za koji se može izreći kazna zatvora ili novčana kazna veća od 10.000 kuna i ako postoji bojazan da će ponoviti istovrsni prekršaj. Iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama to su prekršaji: kretanja vozilom u naselju brzinom koja je za 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, vožnja prije stjecanja prava na upravljanje, upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola preko 1,50 g/kg ili odbijanje alkotestiranja, upravljanje ako u organizmu ima opojnih droga te upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta ili je vozaču izrečena mjera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili mjera zabrane upravljanja vozilom.
Ovom prilikom podsjećamo vozače i na odredbe članka 308. Kaznenog zakona, odnosno da kazneno djelo čini onaj tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Za ovo kazneno djelo propisana je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine.
U namjeri zadržavanja povoljnog stanja sigurnosti u cestovnom prometu apeliramo na sve sudionike u prometu, a osobito vozače, da poštuju prometne propise te posebice da ne voze pod utjecajem alkohola i da poštuju ograničenja brzine.
Stranica