Odličan odaziv i popunjenost svih termina opravdao je inicijativu za ovakve preventivne aktivnosti
Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska
Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska uz svesrdnu podršku savjetnica udruge RODA (Roditelji u akciji) i Autokluba Bjeovar danas, 17. svibnja organizirala je besplatan pregled sigurnosnih sjedalica odnosno autosjedalica u Bjelovaru.
Inicijativa Službe za javni red i sigurnost naše policijske uprave za ovakvim preventivno-edukativnim aktivnostima proizašla je zbog poražavajućih statističkih pokazatelja o stradavanju djece u prometnim nesrećama ali i rezultata nedavno provedenih kontrola. Policijski službenici su procijenili da postoji velika potreba za dodatnom edukacijom i savjetima kako na pravilan način koristiti sigurnosne sjedalice u vozilima kako bi se rizik stradavanja djece sveo na minimum. Cilj ovakvih akcija je povećati sigurnost djece u prometu i educirati roditelje o najčešćim pogreškama koje mogu imati ozbiljne posljedice u slučaju prometne nesreće.
Tijekom 2024. godine u svojstvu putnika ozlijeđeno je 516 djece na području Republike Hrvatske, nažalost dvoje djece je smrtno stradalo, 46 ih je zadobilo teške tjelesne ozlijede, a 468 lakše.
Na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske evidentirano je stradavanje 22 djece što je smanjenje za 37,1 % u odnosu na isto razdoblje 2023. godine, ali je smrtno stradalo dvoje djece u svojstvu putnika (motocikl i quad), četvoro djece je zadobilo teške tjelesne ozljede dok je 16 djece lakše ozlijeđeno. U četiri mjeseca ove godine evidentirano je stradavanje četiri djeteta od kojih jedno teško, a troje lakše.
Iz navedenog proizlazi da djeca najčešće stradavaju kao putnici u vozilima svojih roditelja! Čak 79% prometnih nesreća se događa u naseljenim mjestima i to unutar 3 km od kuće, odnosno na putu do vrtića, trgovine, doktora, bake i djeda i slično.
Iako se zna da dijete koje je pravilno vezano i sjedi u sigurnosnoj sjedalici ima sedam puta manje izgleda da u slučaju prometne nesreće zadobije teške tjelesne ozljede, još uvijek se velik broj djece prevozi na neadekvatan način (sjede nevezana, stoje između prednjih sjedala, odrasli ih drže u krilu i slično).
Da bi sigurnosna sjedalica pružila djetetu najveću zaštitu, ona mora biti pravilno postavljena, dijete u njoj mora biti pravilno vezano i sjedalica mora odgovarati djetetu. Upravo zbog toga uz stručnu pomoć volonterki udruge RODA organiziran je ovaj besplatan pregled sigurnosnih sjedalica u Bjelovaru, na Poljani dr. Franje Tuđmana kod Dvorane europskih prvaka za sve zainteresirane.
Tijekom pregleda koji je trajao puna dva sata volonterke udruge RODA razgovarale su s 20-ak roditelja i pregledale 25 sigurnosnih sjedalica. Od tih 25 sigurnosnih sjedalica/postolja odnosno autosjedalica, svega nekolicina je bila pravilno postavljena odnosno djeca nisu bila pravilno vezana. Savjetnice su ispravile sve greške i dale savjete roditeljima te ih upoznale sa sigurnosnim preporukama. Sva djeca su s pregleda otišla pravilno vezana u sigurnosnim sjedalicama, a koje su bile pravilno postavljene u automobilu.
Najčešće utvrđene pogreške koje su u ovoj akciji RODA-ine savjetnice utvrdile bile su:
- Nedovoljno zategnuti sigurnosni pojasevi: Pojasevi koji nisu dovoljno čvrsto pritegnuti ne mogu učinkovito zaštititi dijete pri sudaru, što povećava rizik od ozljeda.
- Neispravna visina pojaseva: Pojasevi moraju biti postavljeni u skladu s visinom djetetovih ramena - utori iz kojih izlaze trake trebaju biti u visini ili malo ispod ramena dok se djeca voze suprotno smjeru vožnje dok utori iz kojih izlaze trake trebaju biti u visini ili malo iznad ramena kada se djeca voze u smjeru vožnje.
- Prerano okretanje djeteta u smjeru vožnje: Roditelji bi trebali djecu do četvrte godine voziti u sjedalicama okrenutim suprotno smjeru vožnje jer se na taj način smanjuju teške tjelesne ozljede za 90%, a minimalni uvijeti kada je dozvoljeno dijete prevoziti u smjeru vožnje su starost djeteta 15 mjeseci, samostalan hod i 10 kilograma.
Roditelji su imali priliku postavljati pitanja, a volonterke iz udruge RODA i policijski službenici demonstrirali su kako pravilno postaviti i koristiti sjedalice, kao i kako prilagoditi pojaseve dječjoj dobi i tjelesnoj građi.
Policijski službenici su uz edukativne materijale, balone i bombone za svako dijete roditelje upoznali i sa zakonskim obvezama prevoženja djece u automobilima. Upravo ovakve akcije policije u suradnji sa stručnim i osposobljenim suradnicima uvelike doprinose jačanju povjerenja roditelja i djece u policiju, kada ih osobno dožive kao prijatelje i osobe koje će im pomoći.
Donosimo neke od izjava roditelja nakon pregleda:
„Zadovoljni smo, dobili smo korisne savjete i upute jer koliko god smo mi čitali i istraživali ovo je sasvim drugačije kad ti netko pokaže."
„Razriješila sam sve nedoumice i dobila sve informacije.“
„Savjeti i preporuke su odlični za nas roditelje koji imamo djecu jer teorija je jedno, a praksa nešto drugo.“
To su samo neki od komentara roditelja koji su bili oduševljeni ljubaznošću i strpljenjem volonterki udruge RODA ali i savjetima policijskih službenika koji su im bili na raspolaganju za sva pitanja.
„Mogu dobiti još jedan balon za bracu?“ - počastila nas je jedna 5-godišnja Nikol koja je bila oduševljenja druženjem s policijom.
Ovom prilikom Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska zahvaljuje se RODA-ma i Autoklubu Bjelovar na sudjelovanju, a posebno velika hvala svim roditeljima koji su došli i podržali ove aktivnosti naše policijske uprave.
Policija će nastojati da u svim našim gradovima nepropisan prijevoz djece postane društveno neprihvatljiv jer su djeca zaista naše najveće blago i dužni smo ih štititi prilikom vožnje.
Tijekom godine ćemo i dalje provoditi kontrole sigurnosnih sjedalica ispred dječjih vrtića i u zonama škola, a za sve koji danas nisu stigli sudjelovati policijski službenici će ponovno organizirati ovakve besplatne preglede sigurnosnih sjedalica.
Pisane vijesti |
Promet i vozila