Ovogodišnja kampanja ,,Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača'' posvećena je edukaciji javnosti o sigurnosti motociklista u prometu
Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska
Danas, 21. listopada, na središnjem gradskom korzu u Bjelovaru, Služba za javni red i sigurnost Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i Policijska postaja Bjelovar su u suradnji s Autoklubom Bjelovar, Motoklubovima Bjelovar i „White City Riders“, Zavodom za hitnu medicinu Bjelovarsko - bilogorske županije i Centrom za vozila Hrvatske - Stanicom za tehnički pregled „Croatia“ Bjelovar različitim aktivnostima obilježili
5. Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa.
Hrvatski sabor je 21. listopada proglasio
Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa stoga je povodom obilježavanja ovog 5. Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa Ministarstvo unutarnjih poslova u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, pokrenulo javnu kampanju
„Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača“. Cilj je ovogodišnje kampanje educirati motocikliste, ali i druge vozače o važećim zakonskim propisima te senzibilizirati javnost o ranjivosti motociklista u prometu.
Na početku prisutnima se obratio voditelj Službe za javni red i sigurnost Dražen Prapotnik koji je pozdravio i zahvalio na suradnji i podršci svim sudionicima ovih aktivnosti te istaknuo važnost zajedničke suradnje. Posebno se osvrnuo na ovogodišnje stanje sigurnosti u prometu koje je dosta pogoršano ne samo na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske već i na području cijele Hrvatske.
Naime, unatrag nekoliko godina
izrazito se povećao broj smrtno stradalih motociklista (vozači i putnici), a trend se nastavio i u ovoj godini. Osim s nepažnjom, brzinom i uobičajenim prometnim prekršajima povezanima s motociklistima, ovo povećanje smrtno stradalih motociklista se povezuje i s izrazito blagom zimom i praktički neprekinutom sezonom korištenja motocikala. Također, uočljiv je podatak prema kojem je unatrag deset godina broj registriranih motocikala na području Republike Hrvatske povećao za čak 66,4%, a povećanje se nastavilo i u ovoj godini, tako da do 31.8.2024. godine imamo u Hrvatskoj registrirano 108.824 motocikla.
A kakvo je stanje na području naše policijske uprave i kakvi su statistički pokazatelji u kraćem obraćanju je istaknuo policijski službenik za poslove prometne policije u Službi za javni red i sigurnost Veseljko Ravenščak. Na području Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske tijekom 2024. godine evidentirano je 20 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači motocikla što je u porastu za 11,1 %. Evidentirane su četiri prometne nesreće s poginulim motociklistima, od čega tri na području Policijske postaje Bjelovar i jedna na području Policijske postaje Garešnica u kojima je pet osoba smrtno stradalo. Također, evidentirano je deset prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači mopeda što je također povećanje i to za 42,9 %.
Kako su motociklisti i mopedisti jedna od najranjivijih kategorija sudionika u prometu važno je
naglasiti da se posljednjih godina promijenila i dobna granica najčešće smrtno stradalih osoba na motociklima. Nekad su to bili uglavnom vrlo mladi ljudi, a danas često stradavaju ljudi stariji od 50 godina. Ovo se povezuje s činjenicom da se porastom standarda jedan dio populacije odlučio svoje mladalačke snove ostvariti u zrelim godinama. Nažalost, dobar dio njih je bez ikakvog iskustva upravljanja motociklima, a sebe, u smislu pravodobnih i brzih reakcija, doživljavaju kao dvadesetogodišnjake, što nisu. Isto tako važno je
istaknuti i nedovoljnu pažnju vozača drugih motornih vozila, onih na četiri i više kotača, prema puno ranjivijim sudionicima na dva kotača. Česte su krive procjene brzine motociklista, nedovoljne su provjere prilikom promjene prometnih traka, prolazaka kroz raskrižja, kao i lijevog skretanja u raskrižjima.
Sve navedeno ukazuje na potrebu zaštite ove skupine sudionika u prometu kroz djelovanje prema njima, ali isto tako i prema ostalim sudionicima.
Ovogodišnja kampanja promovira 12 najvažnijih pravila za vozače svih kotača koja su naglašena kroz izjave poznatih medijskih osoba, policijskih službenika i građana.
12 PRAVILA ZA VOZAČE SVIH KOTAČA
- Poštuj prometna pravila jer spašavaju živote.
Poštivanjem prometnih pravila čuvaju se životi motociklista, ali i svih drugih sudionika u prometu.
- Brzinu prilagodi ograničenjima i uvjetima na cesti.
Čak 43,1% smrtno stradalih osoba u protekloj godini stradalo je zbog vozača koji nisu poštivali ograničenja brzine i /ili vožnju prilagodili uvjetima na cesti.
- Vozi na propisanoj udaljenosti.
Održavajući propisanu udaljenost u vožnji, osigurava se dovoljno vremena i prostora za reagiranje u slučaju nepredviđenih okolnosti.
- Poštuj „zebru“, propusti pješaka.
Nailazak na pješački prijelaz zahtijeva posebnu pažnju i obazrivost vozača. Obvezno je zaustaviti se i propustiti pješake.
- Slalom vožnju prepusti skijašima.
Slalom vožnja, nepropisno pretjecanje, naglo mimoilaženje te obilaženje opasne su radnje vozilom koje ugrožavaju motocikliste i druge sudionike u prometu.
- Ne vozi pod utjecajem alkohola.
Više od petine prometnih nesreća sa smrtnim ishodom u protekloj godini prouzročili su vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola.
- Kacigu nosi na glavi, ne ispod sjedala.
Protekle godine zabilježeno je gotovo 20% više prekršaja nekorištenja zaštitne kacige u odnosu na 2022. godinu.
- Dok voziš, usredotoči se na vožnju.
Telefoni, slušalice i drugi uređaji ometaju pažnju vozača. Oči je potrebno držati na cesti, a ruke na volanu. Pozivi i poruke mogu pričekati.
- Vodi računa o svojoj vidljivosti u prometu.
Svjetla na vozilu trebaju biti upaljena danju i noću. Korištenje reflektirajućeg prsluka povećava vidljivost motociklista drugim vozačima.
- Koristi vozilo za koje posjeduješ važeću vozačku dozvolu.
Vozač je osposobljen za upravljanje samo onim vozilom za koje posjeduje važeću vozačku dozvolu. U svim ostalim slučajevima on „precjenjuje“ svoje sposobnosti i dovodi u opasnost sebe i druge.
- Ne skrivaj svoje registarske pločice.
Skrivanjem registarske pločice čini se prekršaj, ali i preuzima uloga vozača koji ne planira voziti prema propisima.
- Redovito održavaj svoje vozilo.
Broj vozača sankcioniranih zbog upravljanja tehnički neispravnim motornim vozilom porastao je u 2023. za čak 46%.
O pravilima sigurne vožnje na dva kotača više je rekao predstavnik Autokluba Bjelovar Marijan Polašek koji se osvrnuo što sve kao kandidati za osposobljavanje moraju i trebaju proći budući vozači motocikala i mopeda.
Poligon sigurne vožnje koji su pripremili policijska službenica za prometnu preventivu u Policijskoj postaji Bjelovar Andreja Novotni i Motoklub Bjelovar mogli su probati svi oni koji imaju važeću vozačku dozvolu i koji su to željeli, ali kako to treba izgledati s motorom KTM 1290 pokazao je jedan od članova Motokluba Bjelovar Davor Bukovac. Demonstraciji sigurne vožnje pridružile su mu se Valentina i Ana koje su sa svojim motorima također prošle poligon.
Sa savjetima i preporukama prisutnima se obratio predsjednik Motokluba Bjelovar Alen Krce i član Motokluba "White City Riders" Predrag Jurkić.
A što kada se prometna nesreća ipak dogodi i kada naiđete na nju. Što učiniti u tim trenutcima i kako pravilno pomoći stradalim u padu s motocikla više je rekao i praktično pokazao hlavni medicinski tehničar Dean Srbinovski iz Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije.
A da se nesreće ne dogode zbog tehničke neispravnosti vozila o tome su prisutnima se obratili predstavnici Centra za vozila Hrvatske, stanice za tehnički pregled „Croatia“ Bjelovar Vedran Kolarek i Mario Maletić. Oni su uz savjete, preporuke i rješenja nekolicini prisutnima izmjerili razinu buke koju motor pri radu emitira.
Policije upravo kroz ove aktivnosti dokazuje prije svega vodi brigu o svim sudionicima u prometu jer ako ove aktivnosti pridonesu smanjenju smrtnog stradavanja sudionika u prometu vjerujemo da smo već puno učinili jer važno je informirati i educirati o tome kakve su sve posljedice nepridržavanja prometnih propisa motociklista ali i drugih sudionika u prometu, te kakva su pravila na snazi temeljem važećih zakonskih propisa, odnosno koje su zakonom propisane kazne.
Ovom prilikom izražavamo zahvalnost Autoklubu Bjelovar, Motoklubovima Bjelovar i „White City Riders“, Zavodu za hitnu medicinu Bjelovarsko - bilogorske županije, i Centru za vozila Hrvatske - Stanicom za tehnički pregled „Croatia“ Bjelovar koji su nas podržali u ovim aktivnostima u sklopu obilježavanja 5. Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa jer prometnu kulturu razvijamo svi zajedno i jedino svi zajedno možemo pridonijeti
podizanju stanja sigurnosti u cestovnom prometu!
Pratite nas i na
Web stranicama ali i na društvenim mrežama…….
Web stranica kampanje je -
Sigurnost motociklista: Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača!
Društvene mreže na kojima možete pratiti tijek kampanje je
X ,
Facebook,
Instagram i
TikTok.
Pisane vijesti |
Društvo i zajednica