U Doljanima i Donjem Daruvaru obilježena 33. godišnjica stradavanja hrvatskih policajaca i pripadnika Odreda narodne zaštite

Svake godine se prisjećamo tih teških trenutaka za hrvatsku policiju i u sjećanje na naše poginule pripadnike pronosimo istinu o događajima iz Domovinskog rata na buduće generacije da se nikada ne zaboravi

Foto: Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska

Danas, 1. rujna, u organizaciji Grada Daruvara i Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske svečano, dostojanstveno i s posebnim pijetetom obilježena je 33. godišnjica stradavanja hrvatskih policajaca, pripadnika Odreda narodne zaštite ali i mještana u Doljanima i Donjem Daruvaru.

Tog 1. rujna 1991. godine, u prijepodnevnim satima pripadnicii skupnih snaga policije i Odreda narodne zaštite u Doljanima sudjelovali su u akciji spašavanja zarobljenih branitelja koji su se, zbog okruženja, nedostatka streljiva i prijetnje agresora da će ubiti civile u mjestu, predali, a nakon čega su i zvjerski mučeni. Nakon duge i neizvjesne borbe, napad je odbijen ali uz velike žrtve pa je 1. rujna 1991. u kronikama Domovinskog rata zabilježen kao "krvava daruvarska nedjelja". Tog dana u obrani svoje domovine zarobljeni su i mučki ubijeni policajci Policijske postaje Daruvar Srećko Manđini i EugenLapčić, pripadnik Odreda narodne zaštite Željko Bublić te civili Tihomir Lneniček i Vlado Plažanin dok je dvanaestero branitelja i civila ranjeno.  

Istog dana, u popodnevnim satima, četničko-terorističke grupe krenule su u još jedan u nizu neuspješnih napada na Grad Daruvar, i to u Donjem Daruvaru gdje su naišli na odlučnu obranu hrvatskih snaga ali također uz žrtvu. Pored poginulog Tihomira, u ovom žestokom okršaju teško je ranjeno i pet hrvatskih branitelja, njegovih suboraca, pripadnika policije i Odreda narodne zaštite.

U nazočnosti članova obitelji i rodbine te predstavnika udruga proizašlih iz Domovinskog rata te predstavnika Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i Grada Bjelovara, na njegovom grobu na gradskom groblju „Borik“ u Bjelovaru položeno je cvijeće i zapaljene su svijeće. Tihomir Vrdoljak je prvi poginuli hrvatski branitelj u Domovinskom ratu s bjelovarskog područja i prvi hrvatski redarstvenik.

Počast je odana i na mjestima stradavanja u Doljanima i Donjem Daruvaru ispred spomen obilježja gdje je obilježeno sjećanje na "krvavu daruvarsku nedjelju".

Ispred spomen obilježje u Donjem Daruvaru pored obitelji poginulog Tihomira, Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Bjelovarsko-bilogorske županije, predstavnika Bjelovarsko-bilogorske županije, gradova Bjelovara i Daruvara te udruga proizašlih iz Domovinskog rata, vijenac su položili i zapalili svijeće načelnik Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i ratni zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko Jakob Bukvić sa suradnicima načelnicima policijskih postaja.
         
U mjesnoj kapelici u Doljanima je prije komemoracije održana sveta Misa zadušnica za sve poginule hrvatske vitezove koji su za slobodu svoje domovine dali najviše, svoje živote. 

I nakon 33 godina još uvijek je bolno sjećanje na hrvatske vitezove koji su svoje živote položili na oltar domovine, za slobodu, neovisnost i samostalnost Hrvatske, za svoj narod, za svoju obitelj. Domovinski rat je ostao iza nas ali događaje iz tog vremena kada se stvarala sloboda ne trebamo i ne smijemo zaboraviti nikada, a na to nas obvezuju Tihomir, Eugen i Srećko ali i svi ostali koji su svojima životima platili našu slobodu.
 
U Domovinskom ratu je poginuo 767 policajac, od toga je 38 iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske. Nažalost, 21 policijskih službenika se još uvijek vode kao nestali, a od toga petero ih je iz naše policijske uprave.

Dragi Tihomire, Eugene i Srećko neka Vam je laka hrvatska gruda za koju ste se borili.
 

Pisane vijesti | Društvo i zajednica