U nadzoru su utvrđeno 23 prekršaja od kojih osam u skladu s akcijom
Foto: ilustracija
Mjesta namijenjena za parkiranje vozila koja koriste osobe s invaliditetom često su parkirališna mjesta koja su najbliža ulazima u zgrade kao što su banke, pošte, bolnice i drugo kako bi im se olakšala pristupačnost, ali vrlo često ih koriste i osobe koje nemaju pravo parkirati svoja vozila na tim mjestima, odnosno građani koji ne posjeduju znak pristupačnosti, ali i članovi obitelji osobe s invaliditetom kada ne prevoze takvu osobu.
Nepropisnim parkiranjem vozila na mjestima rezerviranim za parkiranje vozila osoba s invaliditetom ograničava se pravo osobe s invaliditetom na pristupačnost i mobilnost, odnosno integraciju u društvo.
Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je osoba s invaliditetom u automobilu. Kazna za ovaj prekršaj iznosi 90 eura, a osobi koja dva ili više puta bude pravomoćno kažnjena za ovaj prekršaj, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.
Shodno tome, policijski službenici Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske su danas, 19. listopada od 9 do 12 sati na području naše policijske uprave poveli pojačani nadzor korištenja parkirališnih mjesta rezerviranih za osobe s invaliditetom te prekršaja zlouporabe znaka pristupačnosti.
U nadzoru je utvrđeno ukupno 23 prekršaja od čega 8 prekršaja u skladu s akcijom. Svi prekršaji bili su iz članka 82. stavka 1. točke 13. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, odnosno radilo se o prekršajima parkiranja na mjestima koja su predviđena za osobe s invaliditetom, a za njih je propisana novčana kazna od 90 eura.
Cilj ove akcije je postizanje povoljnijeg i sigurnijeg stanja po toj problematici, a time se prenosi jasna poruka da je važno poštivati pravo na mobilnost i pristupačnost invalidnih osoba.
Pisane vijesti |
Promet i vozila