I danas će policija biti na prometnica, a u fokusu su prekršaji nekorištenja pojaseva i nedozvoljeno korištenje mobitela

U vremenu od 9 do 13 sati uz kontrolu prekršaja nekorištenja sigurnosnih pojaseva i nedozvoljeno korištenje mobitela i drugih uređaja policija će nastojati ukazati da je sigurnosni pojas ujedno i najučinkovitije sredstvo zaštite vozača i putnika od ozljeđivanja u slučaju prometne nesreće, te koliko uporaba mobitela za vrijeme vožnje vozaču ometa koncentraciju

Foto: ilustracija

Danas, 16. kolovoza ciljano će policijski službenici samo na području naše Bjelovarsko-bilogorske županije od 09.00 do 13.00 sati provoditi pojačani nadzor poštivanja prometnih propisa koji će naročito biti usmjeren na korištenja sigurnosnih pojaseva (naprijed i straga u vozilu) te nedozvoljeno korištenje mobilnih uređaja vozača.
 
Dvije od četiri tzv. glavne ubojice u prometu su česti uzročnici prometnih nesreća, a koliko je nužno poštivanje tih zakonskih odredbi govore u prilog statistički pokazatelji broja prometnih nesreća i njihovih posljedica.
 
Pojasevi u automobilu su sredstvo koje najviše može smanjiti stopu smrtnosti ili ozljeđivanja u prometnim nesrećama. Kada se vozilo kreće zajedno s njim kreću se i sve osobe i predmeti u vozilu. Kada se vozilo sudari s drugim vozilom ili objektom na cesti ili uz cestu (npr. drvo, betonski most, ograda, stup električne rasvjete), ono se naglo zaustavlja. Međutim, osobe i svi predmeti u vozilu nisu naišli na prepreku i stoga oni, zbog inercije, nastavljaju svoje kretanje u smjeru u kojem se vozilo kretalo. Osobe koje nisu vezane sigurnosnim pojasom udaraju dijelovima tijela u prednje vjetrobransko staklo (ukoliko se prevoze na prednjem sjedalu) ili u sjedalo ispred (ukoliko se prevoze na stražnjim sjedalima). Ukoliko dođe do zanošenja i prevrtanja vozila, osobe koje nisu koristile sigurnosni pojas, udaraju u dijelove (karoserije) vozila ispred sebe, u bočne dijelove vozila, u predmete i druge osobe u vozilu, te, u određenim slučajevima, mogu biti i izbačene iz vozila, uslijed čega stradavaju. Stoga, kako bi se i kretanje osoba u vozilu zaustavilo istovremeno s zaustavljanjem vozila i spriječilo njihovo stradavanje, treba koristiti sigurnosni pojas.
 
U prilog tome govori i prometna nesreća koja se dogodila pretprošle noći, o kojoj smo više pisali ovdje, a u kojoj vozač nije bio vezan sigurnosnim pojasom te je zadobio teške tjelesne ozlijede jer je zbog nevezanja ispao iz automobila.
 
Korištenje ugrađenih sigurnosnih pojaseva zakonska je obaveza svih vozača, putnika na prednjem i putnika na stražnjim sjedalima u motornim vozilima, a sigurnosni pojas je ujedno i najučinkovitije sredstvo zaštite vozača i putnika od ozljeđivanja u slučaju prometne nesreće.
 
Prema Nacionalnom planu sigurnosti cestovnog prometa proizlazi da analizama okolnosti može se pretpostaviti da bi distrakcija mogla imati utjecaj na oko 11% teških prometnih nesreća. Prema dosada prikupljenim podacima teško je točno ustanoviti je li korištenje mobitela utjecalo na nastanak prometne nesreće ako nije provedena detaljna analiza odnosno vještačenje tako da je zasigurno taj broj i daleko veći.  
 
Dosada provedenim aktivnostima za sedam mjeseci ove godine utvrđeno i sankcionirano je 502 prekršaja nedopuštene uporabe mobilnih uređaja vozača i 1 267 prekršaja nekorištenja sigurnosnih pojaseva u vozilima što je ukupno oko 17% svih utvrđenih prekršaja.
 
Sve ove aktivnosti su usmjerene na smanjenje broja prometnih nesreća i pozitivni utjecaj na stanje sigurnosti u prometu.
 
I ovom prilikom molimo sve sudionike u prometu da poštujući prometne propise vode brigu o svojoj i sigurnosti drugih sudionika u prometu, te da svojim pozitivnim ponašanjem pridonesu povoljnom stanju sigurnosti. 

Najave | Promet i vozila