Foto: ilustracija
U ponedjeljak, 3. rujna, započela je nova školska godina. U školu je krenuo velik broj djece koja po prvi puta samostalno sudjeluju u prometu na cestama. Kako bi se djeci - učenicima nižih razreda osnovnih škola, a posebice prvašićima - omogućio što sigurniji dolazak u školu i povratak iz škole kućama, Policijska uprava bjelovarsko – bilogorska i ove godine, provodi akciju „Poštujte naše znakove“. Na području Bjelovarsko-bilogorske županije prema podacima Ureda državne uprave u prve razrede ukupno je upisano 975 učenika u školsku godinu 2018./2019.
Tijekom provedbe akcije „Poštujte naše znakove“ policijski službenici će pojačano nadzirati promet u zonama škola, pri čemu će posebnu pozornost posvetiti poštivanju ograničenja brzina kretanja vozila, poštivanju prednosti prolaska pješacima prilikom prelaska cesta na obilježenim pješačkim prijelazima, poštivanju značenja svjetla semafora, te zaustavljanju i parkiranju vozila. Policijski službenici će ujedno nadzirati i autobuse kojima se organizirano prevoze djeca do škola.
Policijski službenici će održati edukativna predavanja u svim prvim razredima osnovnih škola na području Policijske uprave, ali i edukativna predavanja roditeljima putem roditeljskih sastanaka. Roditelje, a kasnije i nastavnike kao pomoć prilikom obrade nastavnog gradiva, upućujemo da za edukaciju djece o pravilnom sudjelovanju u prometu koriste web-aplikaciju „Prometna učilica“. Prometna učilica dostupna je putem Interneta na adresi http://ucilica.skole.hr, a sadrži niz edukativnih multimedijskih sadržaja prilagođenih djeci.
Kako bi djeca u prometu bila što sigurnija, roditeljima savjetujemo slijedeće:
Kako bi učenici svih razreda osnovnih, ali i srednjih škola, bili što sigurniji u prometu vozačima savjetujemo slijedeće:
Stanje sigurnosti tijekom školske godine 2017./2018.
U razdoblju od 5. rujna 2017. g. do 15. lipnja 2018. godine na prometnicama Policijske uprave bjelovarsko – bilogorske zabilježeno je 586 prometnih nesreća.
U prometnim nesrećama sudjelovalo je 79 djece. Djeca su sudjelovala u 53 prometne nesreće, od čega u 1 nesreći s poginulim osobama, 25 nesreća s ozlijeđenim osobama i 27 nesreća s materijalnom štetom. U ovim nesrećama ozlijeđeno je 22 djece od čega je jedno dijete smrtno stradalo, sedmero djece je teže ozlijeđeno, a 14 ih je lakše ozlijeđeno.
Analizirajući podatke o svojstvu sudionika utvrđeno je da su djeca u prometnim nesrećama sudjelovala kao putnici u osobnim vozilima (71), vozači bicikala (2) i pješaci (6).
Vrste prometnih nesreća u kojima su najčešće sudjelovala djeca bile su bočni sudar (15), sudar vozila prilikom vožnje u slijedu (7), sudar vozila iz suprotnih smjerova (10) i slijetanje vozila sa ceste (8).
Okolnosti koje su najčešće dovele do ovih prometnih nesreća bile su oduzimanje prednosti prolaska (12), neprilagođena brzina (12) i ostale greške vozača (11). Vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola izazvali su 111 nesreća.
Djeca su prouzročila 3 prometne nesreće, od čega jedna nesreće sa smrtno stradalim djetetom, jedna s ozlijeđenim djetetom, a u jednoj je nastupila materijalna šteta. Ove nesreće prouzročio je jedan pješak i dva vozača bicikla. Vrste prometnih nesreća koje su prouzročila djeca bile su nalet na biciklistu (2 PN) i slijetanje vozila s ceste (1PN), a do nesreća je došlo zbog nepropisne brzine i ostalih grešaka vozača.