Foto: PU bjelovarsko-bilogorska
U sklopu kampanje „Dvije djevojčice“, danas, 5. prosinca, u Grubišnom Polju, u Gradskom poglavarstvu, održano je edukativno predavanje za nezaposlene osobe, s ciljem njihovog senzibiliziranja o problemu trgovanja ljudima, prepoznavanju potencijalno opasnih situacija te načinima prevencije i zaštite, a u organizaciji Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Bjelovar.
Svatko od nas može postati žrtva trgovine ljudima. Ljudi povjeruju lažnim pričama, dok iskustva govore kako se najčešće radi o osobi kojoj možete vjerovati, koja vam je poznata. Osoba iskorištava povjerenje kako bi mlade djevojke prodala, najčešće za seksualno iskorištavanje - prezentirala je policijska službenica za prevenciju Barbara Vukalović. Naglasila je kako je glavni cilj kampanje podučiti mlade o tom problemu i ponuditi im što više odgovora kao i prepoznati takve situacije.
Policijska službenica za prevenciju je istaknula i važnost izvješća o strategiji Europske unije na iskorjenjivanju trgovanja ljudima za razdoblje od 2012.do 2016. godine, gdje je Europska unija kao najvažniju mjeru protiv trgovanja ljudima istaknula zaštitu i prava žrtava. U odnosu na aktivnosti usmjerene na prevenciju i smanjenje potražnje, pristup fokusiran na žrtve mora biti primjeren i učinkovit uvažavajući sva njihova ljudska prava te je potrebno sustavno obeshrabrivati potražnju koja potiče sve oblike trgovanja ljudima.
U trogodišnjem razdoblju od 2010. do 2012. godine u 28 država članica Europske unije zabilježeno je 30146 žrtava trgovanja ljudima te je uočeno da:80% žrtava su žene,16% žrtava su djeca, više o 1000 djece bilo je žrtva trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja,69% žrtava su žrtve trgovanja ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja,95% žrtava seksualnog iskorištavanja su žene,71% žrtava iskorištavanja radne snage su muškarci,65% žrtava su građani Europske unije.
Države članice Europske unije su izvijestile o 8551 kaznenom progonu zbog trgovanja ljudima dok su osudile 3786 trgovaca ljudima. Više od 70% trgovaca ljudima su muškarci.
Prikazan je i edukacijski trominutni crtani film "Dvije djevojčice", autorice Ruth Beni, a sve kako bi se mlade osobe osvijestile rizika kojem su izložene s privlačnim ponudama o zaposlenju ili koje iz nekih romantičnih razloga odlučile putovati u druge zemlje.
Policijska službenica za prevenciju, u sklopu predavanja, nezaposlenim osobama je ukazale na ključne faze trgovanja ljudima, dok je predavanje djelatnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Bjelovar bilo usmjereno na mogućnosti zapošljavanja u nekoj od članica Europske unije. Istaknula je kako sumnju u trgovanje ljudima mogu pobuditi i ponuđeni uvjeti koji su daleko su iznad uobičajenih za isti tip posla ili postoje razlike u kontakt podacima u ponudi i na web stranici poduzeća koju ponuđač predstavlja ili se vizualni identitet ponude razlikuje od vizualnog identiteta navodnog poslodavca ili na mrežnim stranicama navodnog poslodavca nije oglašena pozicija koja se nudi.
Navela je kako su česte situacije kada „posrednici“ iz Hrvatske nude posredovanje pri zapošljavanju u inozemstvu (EU ili izvan EU). Takvi „posrednici“ često traže manje novčane iznose koje opravdavaju potrebom ishođenja radne dozvole, liječničkog uvjerenja, osiguranja ili slično. Najčešće se nakon uplate traženog iznosa kontakt osoba više ne javi. Zaključuje da ponude kod kojih se od klijenta traži novac unaprijed nisu stvarne ponude za zapošljavanje.
Istaknula je da samo ovlaštene osobe/poslovni subjekti mogu legalno posredovati pri zapošljavanju, a popis ovlaštenih posrednika može se pronaći na stranicama Ministarstva rada i mirovinskog sustava. U slučaju sumnje u neovlašteno obavljanje djelatnosti posredovanja, kao i u drugim slučajevima kršenja propisa iz područja rada i zapošljavanje, nadležan je Inspektorat rada.
Trgovanje ljudima jedan od gorućih problema današnjice, neprocjenjiva povreda ljudskih prava i jedan od najgorih zločina našeg doba poznat po nazivom "moderno ropstvo". Pravilna, ciljana edukacija, senzibilizacija i sustavna prevencija najvažniji su i najučinkovitiji instrumenti u rješavanju ovog problema.